Mestské lesy v Bratislave - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavywww.bratislava.sk

Sociální sítě

Facebook

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)|...(Rozšírené vyhľadávanie)

Mestské lesy v Bratislave
Zelené pľúca Bratislavy
 
   


Cesta: Titulka > Oznamy
 

Anarchia v mestskom lesoparku škodí všetkým, aj lesu samotnému

Nelegálne značenie
Môžu ochranári a aktivisti porušovať zákon?
Zamestnanci Mestských lesov zistili, že ochranári v čase od 5. 8. 2014 začali so svojvoľným označovaním rezervácie v Bratislavskom Lesoparku. Poslanci Mestského zastupiteľstva Bratislavy sa minulý rok nestotožnili s požiadavkou ochranárov vyhlásiť v Lesoparku rezerváciu.
 

 
 

Treba pripomenúť, že v mestskom lesoparku sú lokality bezzásahového lesa o ploche vyše 120 ha. Ostatná plocha slúži širokej verejnosti ako udržiavaný lesopark pre účely turistiky, cykloturistiky, piknikom a iným voľnočasovým aktivitám.  Iniciatívu aktivistov vyhlásiť oblasť pri potoku Vydrica s rozlohou vše 400 ha lesa za bezzásahovú rezerváciu poslanci nepodporili. Aktivisti sa s legitímnym rozhodnutím poslancov nestotožnili a v rozpore so zákonom označili svoju rezerváciu sami. Nemajú na to žiadne povolenie ani súhlas orgánov k takýmto úkonom oprávneným.


Nelegálne značenie

Svojím konaním aktivisti začali spôsobovať škodu Mestským lesom v Bratislave, ktoré musia teraz toto nelegálne značenie po vandaloch odstraňovať. Čo je však možno ešte horšie, protiprávnym konaním aktivistov sú návštavníci lesa uvádzaní do omylu, že vstupujú do rezervácie, čo môže viesť k negatívnym situáciám.

Mestské lesy podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za trestný čin poškodzovania cudzej veci, nakoľko podobne ako každé iné nelegálne graffiti, aj tieto znaky musia byť náročne a šetrne odstránené zo stromov na náklady rozpočtu mesta, ktoré mohli byť využité určite účelnejšie. Keďže hranice neúspešného návrhu rezervácie sa nachádza aj mimo územia hlavného mesta , boli podobne poškodené stromy aj Mestu Svätý Jur, ako aj štátnym lesom.

Je na mieste položiť si otázku, či sme dospeli do stavu, kedy môžeme očakávať, že ktokoľvek, kto nepresadí svoje predstavy zákonnými cestami, začne robiť zásahy na štátnom, mestskom či inom majetku svojvoľne? Začnú si aktivisti vyznačovať vlastné cyklotrasy, označovať kultúrne pamiatky po meste, bez súhlasu vlastníkov a kompetentných orgánov? Alebo začne developer s projektom výškového domu, na ktorý však nedostane povolenie príslušných úradov, stavať napriek tomu svojvoľne? Toto iste nieje stav, ktorý je v širokom verejnom záujme.

 

Záujmy a práva širokej verejnosti pri využívaní ponuky Mestského lesoparku, ktorá je v Bratislave na veľmi vysokej úrovni v porovnaní s inými lesoparkami v Európe, nesmú byť zneužité na ciele určitej skupiny a jednotlivcov.


 Žiaľ, ukazuje sa, že blížiace sa komunálne voľby začali byť časom vydierania a nečistých nátlakových hier na poslancov, primátora, ako aj celej správy mesta.

 
Kontakt: PaedDr. Jana Znášiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 20.8.2014 / 20.8.2014

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > OZNAMY
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


Prihlásiť sa