Mestské lesy v Bratislave - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavywww.bratislava.sk

Sociální sítě

Facebook

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)|...(Rozšírené vyhľadávanie)

Mestské lesy v Bratislave
Zelené pľúca Bratislavy
 
   


Cesta: Titulka > Oznamy
 

Pamätník Prusko-rakúskej vojny z roku 1866 pod Kamzíkom

Pomník Prusko- rakúskej vojny
Na území Mestských lesov v sedle pod Kamzíkom neďaleko parkoviska sa nachádza pomník, ktorý bol svedkom prusko-rakúskych vojen, ktoré na tomto území vyvrcholili v roku 1866.
 

 
 

Prusi, ktorí prehrali v Hradci Králové sa aj napriek mierovým rokovaniam rozhodli zaútočiť na Viedeň cez Bratislavu. Dobytím Bratislavy by pruská armáda získala strategický bod na obsadenie Viedne. Slovenská verejnosť zaujala proti pruský postoj. Pruská armáda nepozorovane vyrazila horskými cestami nad Lamačom a rýchlo postúpila k Železnej studničke. Využili pritom aj svoje prednosti vo výzbroji, nakoľko mali už modernejšie pušky – zadovky. Rakúšania reagovali neskoro, rýchlejšia a pohotovejšia streľba Prusov im spôsobila päťnásobne vyššie straty. Prispeli k tomu aj biele kabátce Rakúšanov, ktorý v lesnom poraste vytvárali dobrý cieľ. Rozhodujúci boj sa strhol pri hostinci Slamená búda na Kolibe. Tu ich už zastavili biele zástavy prímeria. Počet padlých vojakov bol 6:1 v neprospech Rakúšanov. Pochovaní sú na Lamačskom cintoríne, na Kamzíku, aj povyše Slamenej búdy. Konečný mier nastal až 23.augusta 1866 v Prahe. Prusko-rakúska vojna trvala dva mesiace. Posledná bitka v bratislavských lesoch bola už zbytočná, pretože o víťazstve Prusov bolo už rozhodnuté skôr.

 
Kontakt: PaedDr. Jana Znášiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 13.11.2014 / 13.11.2014

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > OZNAMY
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


Prihlásiť sa