Mestské lesy v Bratislave - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavywww.bratislava.sk

Sociální sítě

Facebook

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)|...(Rozšírené vyhľadávanie)

Mestské lesy v Bratislave
Zelené pľúca Bratislavy
 
   


Cesta: Titulka > Oznamy
 

Písaný kameň

písaný kameň
Kameň, nachádzajúci sa za horárňou na Kačíne, dodnes pripomína severnú hranicu slobodného kráľovského mesta Bratislavy (jej poddanskú dedinu Lamač) a stupavského panstva.
 

 
 

Roku 1593 sa znovu rozpútala po celej hranici s Tureckom Pätnásťročná vojna. Vyprovokovali ju svojou politikou v pozadí európske veľmoci. Hlavnými účastníkmi sa stali Turecko a Uhorsko. V blízkosti Bratislavy sa odohrávali kruté boje, v ktorých sa vyznamenal Mikuláš Pálfi. Tento významný feudál a verný prívrženec Habsburgovcov rýchlo postupoval na rebríčku hodností a slávy a zakrátko získal v okolí Bratislavy obrovské majetky jednak odmenou, jednak sobášom. Ako dedičný župan bratislavský a veliteľ hradu, ale aj držiteľ Pajštúnsko - stupavského panstva, došiel do hraničného sporu s mestom. Tento napokon musel vyriešiť sám cisár Rudolf II. Definitívne rozriešenie však padlo až tri mesiace po Mikulášovej smrti. Listinou z 1. septembra roku 1600 sa panovník priklonil na stranu mesta. V sedemstranovom opise sporu, chotára a mien účastníkov komisií sa nachádza i údaj o hraničnom kameni, ktorý bol v chotári osadený: "Sama táto skala nech sa ponechá ako jedenásty hraničný kameň a na znamenie nespochybniteľného hraničného kameňa nech sú do tejto skaly vytesané znaky nášho mesta a nebohého Mikuláša Pálffyho, spolu s menami protinavrhovateľov Juraja Drasu, stupavského provízora a Mateja Partingera, mešťanostu mesta Bratislavy..." Kameň ako svedok sporu sa zachoval podnes. V dôsledku víchrice a následného polomu (asi v roku 1834) sa zvalil nabok. Dnes môžeme prečítať len jednu polovicu, na ktorej je vytesaný letopočet "1600", erb mesta Bratislavy a iniciálky "MP"- Mateja Partingera. Podľa listiny by sa na druhej - privalenej strane kameňa mal nachádzať erb Mikuláša Pálffyho a iniciálky jeho provízora Juraja Drasu. Tento kameň, nachádzajúci sa za horárňou na Kačíne, dodnes pripomína severnú hranicu slobodného kráľovského mesta Bratislavy (jej poddanskú dedinu Lamač) a stupavského panstva.

 
Kontakt: PaedDr. Jana Znášiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 20.11.2014 / 20.11.2014

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > OZNAMY
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


Prihlásiť sa